Jak začít jíst zdravě?
Vítej na cestě k objevení optimálního způsobu stravování! Už tě nebaví orientovat se v nesčetných dietách a rozporuplných výživových doporučeních? Je čas odemknout potenciál tvého těla i mysli tím, že najdeš přístup, který ti bude opravdu vyhovovat. Jako poradce pro zdravý životní styl jsem tu právě pro to, abych ti směr této cesty ukázal. Po přetení dnešního článku budeš mít ve světě výživy jednou pro vždy jasno.
"Ať je jídlo tvým lékem a lék tvým jídlem." - Hippokrates
Čtyři pilíře optimálního stravování
Co stojí za nazelením optimálního způsobu stravování? Zejména 4 faktory:
Odbornost: Vyhledávání znalostí od odborníků
Chceš-li položit pevné základy pro svou cestu za výživou, neobejdeš se bez odbnorných znalostí - ať už svých nebo odborných znalostí odborníků. Fakt, že všichni jíme nás vede k přesvědčení, že stravě všichni musíme aspoň do určité míry rozumět. Opak je ale pravdou. Výživa je stejně jako každý jiný obor náročným studiem a informacemi nabitým sektorem. Pokud si svými znalostmi o výživě nejsi úplně jistý, nestyď se a vyhledej pomoc odborníka, pro kterého je výživa životní náplní.
Pozorování a Vyhodnocování
Jakmile aplikuješ odborné znalosti, je čas na krok číslo II a III, tedy pozorování a následné vyhodnocování pozorovaných pocitů a reakcí.
Pozoruj, jak tvé tělo i mysl na zvolený stravovací režim reagují. Oplýváš energií nebo tě naopak trápí únava? Trápí tě plynatost a nadýmání nebo jsi naopak lehký jako peříčko? Máš úsměv na tváří od rána do večera, nebo se cítíš tak trochu pod psa?
Žádná z reakcí nevzniká bez příčiny a tudíž ti daná reakce dává krásnou zpětnou vazbu o tom, co je a co naopak není pro tvé tělo vhodné. Naslouchání pocitům svého vlastního těla se stává v moderním světě jedinečným uměním. Zapracuj na této vlastnosti, neboť teprve v momentě, kdy poznáš sebe sama, získáš skutečnou svobodu (nejen) ve stravování.
Jen si představ, jak se můžeš cítit v momentě, kdy budeš tělu dávat pouze potraviny, které mu dodávají energii sa všem potravinám, které mu energií ubírají se vyhneš. Přilblížíš se tak k odemknutí potenciálu těla i mysli.
Sbírání zkušeností
Nalezení optimálních stravovacích návyků je dlouhá cesta, na jejíž konec se rozhodně nedostaneš přes noc. Zahrnuje dlouhé měsíce a mnohdy roky experimentování a adaptování na stále se měnící podmínky.
Každá zkušenost, kterou si projdeš, ti poskytne cenné poznatky o tom, co s tvým tělem rozenuje a podporuje vaši celkovou pohodu.
Toto obecné schéma můžeš aplikovat na jakýkoliv stravovací režim, který si zvolíš. Dbej však na to, že…
Těchto 10 pravidel, by se měla držet každá výživová teorie
Ať už si zvolíš jakýkoliv výživový směr, měl by respektovat následující pravidla:
(1) Koho chceme nakrmit? Nezapomeň, že nejsi stroj. Stravou nekrmíš pouze fyzické tělo, ale rovněž mysl a střevní mikrobiom. V momentě, kdy bude hladovět byť jen jedna z těchto částí, vyvádíš systém z rovnováhy.
(2) Za jakým účelem provádíme změny ve stravování? Chceš podpořit výkon a regeneraci? Chceš zvýšit svou mentální výkonnost? Chceš zabránit vzniku specifického onemocnění? Specifický cíl si vyžaduje specifický přístup. Proto si vždy odpověz na otázku: “Za jakým účelem provádíme změny ve stravě?”.
(3) Kvalita potravin: Kvalita potravin ovliňuje (1) obsah živin (2) senzorické vlastnosti potraviny (3) způsob, kterým můžeme s potravinou v kuchyni pracovat a hlavně (4) vliv, který potravina na naše zdraví má. Dbej na to, aby většinu tvého jídelníčku tvořily potraviny té nejvyšší kvality.
(4) Střídmost: Střídmost ntuně neznamená kalorickou restrikci. Jak z definice střídmosti vyplývá, střídmost poukazuje na sebekontrolu, zdrženlivost, vnímání plnou myslí a sebeovládání. Měli byste mít své stravovací návyky pod kontrolou a nemělo by tomu být naopak. Nezapomeňte že “Nežijeme pro to, abychom jedli ale jíme pro to, abychom žili.”
(5) Pestrost a rozmanitost: Pestrost na talíří podporuje pestrost střevní mikrobioty, která na oplátku reguluje jak psychické, tak fyzické zdraví. Pestrost rovněž rozveselí naše chtové pohárky a zajistí, aby stravování nebyla nuda. Pestrost můžeš hledat jak na talíři, tak v rámci celého dne, týdne, či ročního období.
(6) Nutriční rovnováha: Každý výživový plán by ti měl poskytnou dostatek (1) makroživin (2) mikroživin a (3) fytolátek, nejlépe v ideálním poměru. V momentě, kdy tiv jídelnčku chybí nebo naopak přebývá jedna či vícero látek, vychiluješ celý systém z rovnováhy.
(7) Barevnost: Hraj si s barvičkami! Ocení to nejen tvé smysly, ale rovněž střevní mikrobiom. Nejvíce barviček najdeš během jara a léte. Nejméně pak během zimy.
(8) Pravidelnost: Tělo miluje pravidelnost - stravovací návyky nejsou výjimkou. Snaž se proto časovat jídla každý den přbližně ve stejný čas. Tělo si na pravidelné načasování stravy zvykne, přizpůsobí tomu veškeré tělesné procesy a ty tak budeš trávi efektivněji a vstřebáš více živin.
(9) Pohoda: No stress! Zatímco nevíme, za kolik % nemocí je zodpovědná nezdravá strava, víme, že chronický stres může být zodpovědný až za 70% všech nemocí. Strava by vás tak neměla v žádném případě stresovat a zároveň byste se během konzumace jídla neměli stresovat - věnujte pozornost pouze jídlu, ničemu jinému.
(10) Sebereflexe: Nejefektivnější a nejrychlejší nástroj jak vybudovat nejlepší verzi sebe sama. Jak se po konzumaci jídla cítím? Dělá mi dobře, či nikoliv? Jaká úpravami chutná nejvíc? Skutečně mám zapotřebí jíst tolik sladkého? Pozorujte se, vyhodnocujte své pocity a sbírejte zkušenosti.
Dnešní článek jsem sepal z jednoduchého důvodu - kdyby mi někdo v začátcích poskytl tyto informace, vystříhal bych se spoustě omylů. Ty nyní víš, že cesta k nalezení optimálního způsobu stravování vede přes odborné znalosti, pozorovávní a vyhodnocování pocitů a sbírání zkušeností. Víš, že by si ve stravě vždy měl respektovat tělo, mysl i mikrobiotu. Víš, že změny ve stravování by vždy měly být prováděny za specifickým účelem. Nehledě na tvůj cíl respektuj kvalitu potravin, střídmost, pestrost, nutriční rovnováhu, barevnost, pravidelnost, pohodu a sebereflexi. Přeji ti na tvé cestě hodně štěstí!
Honza